طراحی ماندالا

آیا می دانستید ماندالا برای حضور ذهن بسیار عالی است؟

طرح های ماندالا عالی به نظر می رسند؟ دوست دارید شما هم بتوانید یکی از آنها را بکشید؟ ما از یک منبع به نام cultpens استفاده کرده ایم تا به شما مراحل رسم ماندالا را آموزش دهیم و درباره مزایای ماندالا برای ذهن آگاهی (حضور ذهن) شرح دهیم. در مرحله اول به شما می گوییم که ذهن آگاهی چیست و چگونه بهبود می یابد، سپس به آموزش رسم ماندالا می پردازیم.

آیا می دانستید ماندالا برای حضور ذهن مزایای زیادی دارد؟

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاهی روشی برای کنترل افکار و احساسات خود و فعال نگه داشتن مغز است. در واقع ذهن آگاهی را می توان به عنوان آگاهی از زمان حال و حضور در لحظه، انجام آن به عمد و با عدم قضاوت توصیف کرد. ذهن آگاهی به این معنی است که بتوانیم بدون پرش به گذشته یا آینده و با کنترل دم و بازدم به خود تسلط داشته باشیم. روش هایی برای حضور ذهن وجود دارد که یکی از آنها ماندالا نام برده شده است.

ماندالا برای حضور ذهن

ماندالا به معنای " دایره " در زبان سانسکریت است و در واقع ماندالا همان دایره ها هستند. اما تنها دایره ها تشکیل دهنده ماندالا نیستند، علاوه بر آنها خطوط و زوایایی در ماندالا با دقت خاصی به کار رفته اند که همگی با مهارت در هم تنیده شده اند تا اثر پیچیده ای از هنر را خلق کنند. به نظر می رسد ریاضی بسیاری در آن به کار رفته است و در واقع یک ماندالا عبارت است از هنر و ریاضی با هماهنگی کامل...

این یک تعریف مدرن از ماندالاست که ما در حال حاضر می دانیم اما در مذهب بودایی و هندو – جایی که سرچشمه ماندالاست ـ آنها نمادهای آیینی و روحانی هستند که نمایانگر دنیای آنهاست.

ماندالا یک طرح هندسی ترکیبی از هنر و ریاضی است که می تواند از اشکال هندسی و یا ارگانیک تشکیل شود و یا تصاویر قابل تشخیصی که برای طراح آن معنی دارد. ماندالا نشان دهنده ارتباط بین جهان درونی ما و دنیای بیرونی ماست.

طراحی کردن نقش های ماندالا هم الهام بخش و هم درمانگر است. وقتی شما طرحی از ماندالا را می کشید، آنچه در مورد آن می اندیشید، بازتابی از روح شماست. به این وسیله شما به درون خودتان نگاه می کنید و شکل ها و رنگ هایی را می بینید که بیانگر احساس درونی و خواسته های شماست.
ما طرح دیگری به نام شمسه داریم: شمسه یا تجسم نمادین خورشید، در واقع همان ترنج است که به صورت دایره یا چند ضلعی اجرا می شود و در واقع نقشی نمادین و انتزاعی و تزئینی از خورشید است. این نقش دارای مفاهیم نمادین فراوانی است بدین معنی که قبل از اسلام قرص خورشید نماد روزنه ای بوده است که نور الهویت از طریق آن بر زمین جاری می شد.

ماندالا

در هنر اسلامی شمسه با نقوش اسلیمی، خطایی، کتیبه، هندسی و در بعضی موارد با استفاده از نقوش حیوانی مثل ماهی یا پرنده طرح شده است. این نقش در اکثر هنرهای تزئینی که در آثار مذهبی مانند تذهیب صفحه آغازین قرآن، تزئین داخل و بیرون گنبدها و مساجد و یا در دیگر هنرها مثل کتاب آرایی، قالی بافی، آلات فلزی و سفال به وفور مورد استفاده قرار گرفته است.

ما که از یادگیری رسم ماندالا بسیار لذت بردیم و فکر کردیم که اگر آن را با شما به اشتراک بگذاریم، بسیار اوقات سرگرم کننده و بدون استرسی خواهید داشت. برای ایجاد یک ماندالا لزوما نباید هنرمند باشید – اگرچه مزیت داشتن هنر این است که می توانید الگوها و ترکیب رنگ های جدیدی استفاده کنید – و همچنین به وسایل زیادی احتیاج ندارید.

در واقع تمام آنچه نیاز دارید هم هزینه زیادی ندارد: حتی می توانید یک جامدادی با وسایل درون آن را از هر دانش آموزی که می شناسید قرض بگیرید اما بهتر است وسیله های خود را استفاده کنید.

آموزش رسم ماندالا

خب بیاید انجامش بدیم! برای این طراحی خاص شما به موارد زیر نیاز دارید:

• چند ورق کاغذ
• پرگار (پرگارهای مهندسی برای این کار بهتر و کاربردی است.)
• یک خط کش (خط کش های موج دار را امتحان کنید اما خط کش های استاندارد نیز این کار را انجام می دهند.)
• مداد (مداد با درجه سختی بیشتر بهترین انتخاب است زیرا هم رد کمی از خود به جای می گذارد و هم پاک کردن آن از روی کاغذ آسان تر است.)
• پاک کن (اگر می خواهید راحت تر رسم ماندالا را انجام دهید، پاک کن مدادی را انتخاب کنید.)
• سیاه قلم یا قلم ترسیم
• سایت فروش اینترنتی پاپکو!!! (سایتی که مقاله ای را برای شما آماده کرده باشد تا بتوانید رسم ماندالا را انجام دهید.)

کارهایی که باید انجام دهید:

1. با استفاده از پرگار، یک دایره بکشید و مرکز آن را به آرامی با یک نقطه یا ضربدر کوچک علامت گذاری کنید.

ماندالا لیلا بصری

 2. پرگار را روی قطر دایره ای که ایجاد کرده اید گذاشته و یک نیم دایره بکشید. ( نیم دایره شما تا امتداد قطرها رسم شود و با ضربدر تلاقی پیدا کند. )

لیلا بصری ماندالا

3. اکنون با مداد روی نیم دایره اول یک ضربدر بزنید و پرگار را روی آن بگذارید و یک قوس دیگر ایجاد کنید که از نیم دایره اول رد شود. 

ماندالا لیلا بصری

4. پرگار را مجددا خلاف جهت عقربه های ساعت روی ضربدر قرار دهید و یک نیم دایره دیگر بکشید...

لیلا بصری ماندالا

 5. ... این کار را تا زمانی که شکلی مانند گل ایجاد نشده است، ادامه دهید و پس از آن نوبت به استفاده از پاک کن می رسد تا خطوط خارج از دایره را پاک کنید.

لیلا بصری ماندالا

6. اکنون درجه پرگار خود را کاهش دهید، راس آن را در مرکز دایره اصلی قرار دهید و دایره های بیشتری به صورت متحدالمرکز ایجاد کنید. 

لیلا بصری ماندالا

7. به رسم دایره ها ادامه دهید... 

لیلا بصری ماندالا

 8. هر اندازه که دوست دارید!!

لیلا بصری ماندالا

9. سیاه قلم یا قلم ترسیم خود را بردارید و شروع به پر رنگ کردن خطوط کنید. (مانند تصویر) 

لیلا بصری ماندالا

10. با دقت روی دایره ها با سیاه قلم بکشید. 

لیلا بصری ماندالا

11. سپس قسمت های پر رنگ نشده را پاک کنید. 

لیلا بصری ماندالا

12. سپس پر کردن بخش های خالی داخل ماندالا با تکنیک های مختلف ( هاشور، نقطه ای و ... ) را شروع کنید. 

لیلا بصری ماندالا

روش های بی شماری برای استفاده از این تکنیک اساسی برای ایجاد سایر طرح های ماندالا وجود دارد. برخی ماندالاهایی که مشاهده می کنید به همین روش ایجاد شده اند اما در روش های آخر تغییراتی ایجاد شده است. استفاده از رنگ یا مواد تکمیل کننده بهترین کار برای تکمیل و زیبا کردن ماندالای شماست. زمانی که شما می خواهید یک ماندالا را رنگ کنید ذهن شما درگیر این می شود که چه ترکیب رنگی به کار ببرید یا این که کدام رنگ را برای چه بخشی استفاده کنید. این درگیری ذهنی برای کاری شاد و ساده باعث استراحت ذهن شما و کارکرد بهتر آن می شود.

رسم ماندالا نیز یک روش عالی برای استراحت هستند، زیرا برای کشیدن نیاز به تمرکز و دقت کافی دارید. به مرور زمان ماندالاهای پیچیده تری رسم کنید تا حضور ذهن شما بیشتر شود. کنار ماندالاهای خود نقل قول، شعر یا متنی که حس خوبی به شما می دهد، بنویسید تا با هر بار خواندن آنها لذت ببرید.

شما می توانید با شرکت در دوره ها ماندالا لیلا بصری در زمان کم به یک مهارت بالا در طراحی  نقش های ماندالا دست پیدا می کنید.به منظور ثبت نام به بخش فروشگاه سایت www.jobjump.ir  مراجعه نمایید.

 

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

اخرین نوشته‌ها

دیگر نوشته‌ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید