قابلیت های نرم افزار کتیا CATIA

نرم افزار کتیا

بطور کلی، می‌توان کابردهای نرم‌افزار کتیا و اعمالی که در این نرم‌افزار می‌توان انجام داد را در 5 دسته خلاصه کرد که به شرح زیر هستند.

  1. محیط‌های مدل‌سازی (Solid Model)

این قسمت در زیر مجموعه ماژول طراحی مکانیکی (Mechanical Design)  قرار دارد. از این گزینه برای مدل کردن قطعات صلب و تو پر (Solid)، نقشه‌کشی صنعتی، تلرانس‌گذاری و … استفاده می‌شود. این زیر مجموعه در کتیا حاوی مجموعه مونتاژی، مجموعه طراحی قالب و مجموعه طراحی مدل‌های ورق‌کاری (Sheet Model) نیز هست.

طراحی نرم افزار کتیا

 

  1. مدل‌سازی سطوح

بیشتر قطعات مورد نیاز در صنایع مانند یک مکعب یا کره سطح صافی ندارند. بلکه سطح آن و در کل، ظاهر آن قطعه خود دارای پیچیدگی‌هایی است که باید هنگام طراحی به آن‌ها توجه کرد. در نرم‌افزار CATIA از طریق قسمت مدل‌سازی سطوح، می‌توان سطوح پیچیده را طراحی کرد و روی ابر نقاط طرح مورد نظر و یا فایل‌های حاصل از اسکن سه بعدی عملیات مدل‌سازی را انجام داد.

کتیا شیت متال

  1. محیط ماشین‌کاری

پس از طی کردن مراحل ساخت قطعه مورد نظر که در ابتدای این مقاله گفته‌شد، این قطعه باید ماشین‌کاری، ورق‌کاری، برش‌کاری و فرزکاری شود تا به یک قطعه قابل استفاده تبدیل شود. با استفاده از نرم‌افزار کتیا و به کمک قابلیت‌های محیط ماشین‌کاری به راحتی می‌توان این عملیات ماشین‌کاری را تعریف کرد و آن را به دستگاه ماشین‌کاری مورد نظر ارسال کرد. همچنین با استفاده از قابلیت انیمیشن‌سازی، می‌توان هر مرحله از ماشین‌کاری را به صورت متحرک (انیمیشن) در نرم‌افزار CATIA مشاهده کرد.

از قابلیت انیمیشن سازی نه تنها در ماشین‌کاری، بلکه در خیلی از قسمت‌های مرتبط با تست نمونه، از جمله تست ارتعاشی، تست شکست، تست خمش و تست‌های فشاری دیگر می‌توان استفاده کرد.

ماشین کاری در کتیا

 

  1. طراحی و تحلیل مکانیزم ها

می‌توان در نرم‌افزار کتیا یک مکانیزم متشکل از اجزای متحرک تشکیل داد و پس از تعریف اتصالات بین اجزای مختلف، حرکات مکانیزم را مشاهده و تحلیل کرد.

طراحی مکانیزم کنیا

  1. محیط تحلیل المان محدود (Finite Line Analysis Environment)

در خیلی از مواقع نیاز به این داریم که بدانیم تحت بارهای فشاری مختلف از زوایای مختلف، چه تنش و تغییر شکلی در قطعه مورد نظر ایجاد می‌شود. یا توزیع تنش در جسم به چه شکلی خواهد بود. محیط تحلیل المان محدود این اطلاعات را به ما می‌دهد. همچنین می‌توان با قابلیت انیمیشن‌سازی در نرم‌افزار CATIA، در هر بازه‌ی زمانی (Time Step) مورد نظر، شکل توزیع تنش را بدست آورد و با کنار هم گذاشتن این نمودارها، انیمیشنی از نحوه توزیع فشار بر حسب زمان بدست آورد.

تحلیل در کتیا

 

۵
از ۵
۱۲ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

اخرین نوشته‌ها

دیگر نوشته‌ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید